Administrative Staff

Principal

Ellis, Wendell
Principal

Administrative Staff

Brooks, Ann
Testing Coordinator and Intervention
Guardalabene, Antonio
Assistant Principal
Hill, Amy
6th grade Counselor
Holbrook, Stacey
Title 1 Facilitator, Athletic Director, PST Chair, Parent Representative
Jones, Celestine
7th Grade Counselor
Long, Leigh
Assistant Principal
Steele, Donald
8th Grade Counselor
Turner, Melanie
Assistant Principal

Support Staff

Davis, Anitrice
Hopkins, Cassandra
Cafeteria Manager
Johnson, Elizabeth
8th Grade ELA Paraprofessional
Kirkland, Wanda
Lofton, Caitlin
Miles, Brooke
Miller, Lisa
Rogers, Ashley
Taldon, Travis
Walker, Sharon

Teaching Staff

Aube, Janet
Library Media Specialist
Barnes, Mortez
6th Grade Language Arts
Booth, Eugene
Brown, Jessica
Bryan, Samantha
Calderone, Sommer
8th Science
Cole, Jackie
Inclusion Math 8
Cowling, Beth
6th Grade
Darnell, Derek
Davenport, Ronda
Inclusion Math
Davis, Barclay
PE Teacher
Davis, Brett
6th Grade Math Teacher
Davis-Alawadi, Stacey
Mathematics Grade 7
DeMouy, Dunkin
Espiritu, Kim
8th Grade Language Arts Teacher
Estes, Ellen
Special Education Teacher
Evans, Kelly
Special Education LEA/ Teacher/ Cheerleading Coach
Everett, Wendy
6th Grade Reading Teacher
Freind, Lori
Garrett, Dalton
6th Grade Science Teacher
George, Rosalyn
Golemon, Alyson
Special Education Teacher
Graham, Christine
Teacher
Gray, Taylor
Teacher
Hansen, Jenie
Hayaski, Blaine
7th Grade Social Studies
Henderson, Angela
ELA 8 Honors
Hill, Amy
6th grade Counselor
Hodge, Rachel
Holloway, Jared
Holloway, Woodie
Physical Education Teacher/Assistant Football Coach
Jackson, Jacynthia
Six Grade Teacher
Jenkins, Lee
Civics/Geography Teacher
Jones, Celestine
7th Grade Counselor
Jones, Matt
Special Education Teacher 7
Kinsey, Suzette
Kohn, Tarcela
Lewin, Martin
Teacher
Lewis-Jackson, April
7th grade Science Inclusion
Littlepage, Amanda
Lovelace, Leah
Lugo, Jamie
Lyons, Christopher
Malenchik, Alexandra
Martin, Terra
6th Grade Language Arts
McClammy, Carl
McMillan, Demetria
McNabb, Caitlin
Mathematics Grade 8
Miller, Hannah
Mills, Tyler
Mitchell, Jacqueline
Morris, Toni
Mosley, Catherine
Mudrich, Rachel
6/7 Mathematics Instructor
Munden, India
Teacher
Norton, Kaitlyn
Owens, Margaret
Pate, Nancy
Patterson, Nicole
Peavy, Mary
Elective
Powell, Tina
Family and Consumer Science Teacher
Silvers, Ann
Math 7th Grade
Smith, Keri
Special Education Teacher
Snowden, Deborah
6th Grade Social Studies (ADV)
Spriggs, Michael
Teacher, Coach
Steadham, Miranda
7th grade ELA Teacher
Steele, Donald
8th Grade Counselor
Stokley, Jenna
Stone, Elizabeth
Stringfellow, Jana
Sweat, Jordan
Thompson, Stanley
Varner, Davida
Math 8/Algebra Teacher
Wheat, Thomas
Wicklund, Erick
Windham, Charlotte